Ljubičastozelena zeka
Gljiva - Ljubičastozelena zeka |
GLJIVA LJUBIČASTO ZELENA ZEKA
latinski naziv - Russula cyanoxantha
Šešir: 4-15 cm, u pogledu boja veoma varijabilan, većinom je crnosiv, ali i svijetlosiv ili ljubičastozelen s okerastim i plavim nijansama. U mladosti je poluloptastog oblika, zatim ispupčen, u starosti pljosnat do ljevkast, kožica može da se oguli, površina mu je glatka i malo ljepljiva.
Listići: Bijeli, nisu lomljivi kao kod ostalih zeka (Russula) nego su glatki, zbijeni, uglavnom račvasti, ulegnuto prirasli do kratko silazni.
Drška: Čiste bijele, rijetko blage ljubičaste boje, jaka, valjkastog do malo trbušastog oblika, osnova blago ušiljena.
Meso: Bijelo, kompaktno, bez mirisa, okusa slično ukusu oraha.
Spore: 6,5-10/5,5-6,5 µm, sitno tačkasto bradavičave, otisak bijel.
Upotrebljivost: Jestiva gljiva.
Stanište: Lišćarske i četinarske šume, često ispod bukve, od jula do septembra.
Napomena: Zbog svojih varijabilnih boja, ljubičastozelena zeka nije uvijek ista. Iako ponekad mogu da preovladaju zelene ili plave nijanse, uvijek se nekako pojavljuje i onaj njen ljubičasti odsjaj. Kod ove zeke, ako je zelene boje, moramo biti veoma oprezni jer postoji opasnost brkanja sa smrtno otrovnom zelenom pupavkom (Amanita phalloides). Upadljivi su elastični a ne lomljivi listići ljubičastozelene zeke po kojima se razlikuje od većine zeka. Ako se prstom snažno pređe preko listića, oni će popustiti pritisku a da se ne odvoje i pri tome slome. Među zekama ona je jedna od najboljih jestivih gljiva. Ima više sličnih vrsta, kao na primjer zelena zeka (R. aeruginera), koja ne može uvijek da se podnese, pa je prepoljučiljivo da se koristi samo u malim količinama, pomješana s jestivom sivom zekom (R. grisea). Rod zeka obuhvata oko 150 vrsta. Većina zeka se odlikuje mekim i lomljivim mesom koje nije uzdužno vlaknasto (izuzetak je ljubičastozelena zeka). Šeširi su raznih boja, listići većinom kružno prirasli, bijele do žute boje, otisak spora iste boje, a drške su bez prstena, valjkastog oblika, sa svijetlim nijansama i zaobljenom osnovom. Vrste blagog ukusa su jestive, dok one koje su ljute mogu da izazovu trovanje. Sve zeke se pojavljuju isključivo kao mikorizni partneri određenog drveta.
Nema komentara: